Albert Dubout Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi

DUBOUT, Albert (1905-1976) Fransız, karikatürcü. İnsan kalabalıklarını görüntüleyen bir karikatür dünyası yaratmıştır.

Marsilya’da doğdu, Montpellier yakınlarındaki Saint Aunes’de 27 Haziran 1976’da öldü. Küçük yaşta resme ilgi gösterdi, bu nedenle de Montpellier’deki Güzel Sanatlar Okulu’na yazıldı. İlk çizimleri 1923’te bir öğrenci gazetesi olan Echo des Etudiants’da. ve Le petit Meridional adlı bir dergide yayımlandı. Kısa bir süre içinde büyük ilgi toplayan yapıtları bir yıl sonra aralarında Pele-Mele ve Paris-Flirt’ün de bulunduğu Paris gazetelerinde yayımlanmaya başladı. Dubout’ un ünü 1950’lerin ortasında doruğa ulaştı. Bundan sonra giderek daha az karikatür çizdi.

Dubout çeşitli restoranlar için duvar resimleri yapmış, ayrıca yağlıboya resim de çalışmıştır. Karikatürcü olduğu kadar kitap resimleyicisi olarak da ünlüdür. Resimlediği kitaplar arasında Beaumarchais, Merimee, Rabelais, Willon, Cetvantes, Balzac, Dau-det, Racine, Pagnol, Poe, Erasmus, Voltaire gibi pek çok ünlü yazarın yapıtları bulunmaktadır.Dubout’nun karikatürleri albüm olarak da yayımlanmıştır.

Dubout karikatürlerinde insanları bir kalabalık içinde yansıtmayı sever, bunun için de onları üst üste yığıldıkları, kapılarından pencerelerinden taştıkları tren, vapur, otobüs gibi bu amaca uygun bir ortam içine yerleştirir. Gülmecesi tek bir çelişkiyi vurgulamaktan çok, birbirine karışmış, gözlüğünü, şapkasını yitirmiş, şemsiyesi kıvrılmış insanların bu kalabalık içindeki davranışlarım ve kızgınlık, şaşkınlık gibi tepkilerini yansıtmaya yöneliktir. Yapıtlarında 8 biçimine girmiş bisiklet tekerlekleri, düğümlenmiş tren rayları ya da yağmur olukları, yerleri süpüren sakallar, aşırı iri kadınların yanma yerleştirilmiş ufak tefek erkekler gibi kendine özgü bir abartma dili kullanır.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Sitede Ara